Історії тих, хто втрачав

У Чернівцях презентували графічну новелу про війну та виставку портретів українців.

До річниці повномасштабної війни, яку розгорнула росія проти України, у Чернівцях презентували графічну новелу “На межі”, а

також виставку портретів та історій людей “Втрачений дім”. Створила культурно-просвітницькі видання Івано-Франківська обласна організація “Молода Просвіта” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Через ці продукти громадські діячі намагаються говорити про складні та чутливі проблеми цивільного населення у час воєнного стану.  

 

“Все, що ми сьогодні презентуємо, створено на реальних історіях людей, яким довелося тікати за тисячі кілометрів від рідного дому, щоб не потрапити в окупацію та не загинути. Розповіді ми записували у тимчасових прихистках, що були облаштовані влітку 2022 року у школах і садочках. Ми далі живемо втратами близьких, спробами оговтатися. Але, на жаль, це вже наша буденність і вона триватиме, доки Росія не понесе відповідальність за свою агресію”, - наголосила керівниця “Молодої Просвіти” Євгенія Бардяк.  

 

 

Графічна новела “На межі” була розроблена саме до річниці розгортання Росією повномасштабної війни в Україні. До видання увійшло десять історій, написаних і намальованих на основі реальних розповідей 22 людей, які є героями виставки “Втрачений дім”. Мала частина з них все ж змогла нещодавно повернутися додому і почати відновлювати навіть під ракетними обстрілами свою хитку буденність. А от Володимиру Приходько з Маріуполя разом зі сім’єю все ж довелося починати життя спочатку. Його попереднього дому вже немає, як і прагнення їхати до тимчасово окупованого міста.

 

 

“Коли були ще у Маріуполі, нам довелося буквально ховатися від смерті. Не було такого місця, куди не долітали снаряди та не кидала російська авіація свої бомби. До повномасштабної війни я працював тренером з плавання, мав багато молодих талановитих вихованців. Дехто з них, на жаль, так і залишився під мурами зруйнованого Маріуполя”, - пригадує пан Володимир.

 

 

Виставку та графічні новели були представлені у Комунальній установі «Молодіжний центр Чернівців «Резиденція молоді», яка і допомогла організувати захід. Її представниця  Світлана Олексійчук зазначає, що пам’ять війни має зберігатися через такі продукти й напрацювання, а теперішнє покоління мусить вивчити цей урок і не толерувати агресію через мовчання. Бо саме воно часто дорівнює підтримці насильства та нових злочинів. 

Захід відвідали Юрій Лесюк, заступник Чернівецького міського голови, та Наталія Фрунзе, директорка департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради. Висловили свою вдячність команді проєкту за збереження історії для нас та наступних поколінь. 

 

З розробленими виданнями далі команда “Молодої Просвіти” вирушить в інші локації, щоб презентуватиу їх у трьох країнах Європи, а також шести обласних центрах на західній частині України. 

Захід відбувся у рамках проєкту “Емпатія. Підтримка. Інтеграція”, який організовує Івано-Франківська обласна організація “Молода Просвіта” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)